Szkolenie w czasie rzeczywistym
nie jest to uprzednio nagrany materiał
6 godzin wraz z przerwą
rozpoczynamy o godz. 9.00
Wydrukowany certyfikat
który wyślemy pocztą
Grupa do 25 osób
każdy będzie miał czas na zadawanie pytań
Możliwość zadawania pytań
i dyskusji z innymi uczestnikami
Dostępne na komputerze, tablecie i smartfonie
z dowolnego miejsca
Dla prawidłowego i efektywnego realizowania zadań w obszarze zamówień publicznych kluczowe jest dogłębne zrozumienie problematyki klauzul umownych. Nieprawidłowo sformułowane lub zawierające niedozwolone postanowienia umowy, mogą prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych dla zamawiających. Wystąpienie klauzul zakazanych naraża na ryzyko unieważnienia postępowania przez Krajową Izbę Odwoławczą lub sądy, co generuje dodatkowe koszty i opóźnienia w realizacji niezbędnych inwestycji i usług. Ponadto, implementacja ryzykownych zapisów może skutkować długotrwałymi sporami z wykonawcami, niekorzystnymi rozstrzygnięciami i koniecznością wypłaty odszkodowań.
Podczas szkolenia szczegółowo omówione zostaną zasady konstruowania umów w zamówieniach publicznych z uwzględnieniem przepisów Kodeksu Cywilnego oraz innych istotnych regulacji. Uczestnicy zapoznają się z problematyką klauzul abuzywnych na etapie postępowania oraz realizacji umowy, a także z przykładami klauzul ryzyka, które mogą być kwestionowane w świetle orzecznictwa. Szkolenie obejmie również aspekty biznesowe analizy umów, identyfikacji ryzyk i konstruowania postanowień z uwzględnieniem zasady efektywności ekonomicznej.
Ponadto, omówione zostaną praktyczne aspekty kwestionowania postanowień umownych, procedury odwoławcze do KIO oraz zasady dokonywania zmian
w umowach i możliwości ich rozwiązania. Część szkolenia zostanie poświęcona analizie konkretnych przypadków i odpowiedziom na pytania uczestników.
Szkolenie adresowane jest do wszystkich osób odpowiedzialnych za zamówienia publiczne – kierowników jednostek, osób zasiadających w komisjach przetargowych oraz osób odpowiedzialnych za ich stronę finansową.
I. Konstruowanie umów w zamówieniach publicznych:
a. podstawy prawne konstruowania umów z uwzględnieniem przepisów Kodeksu Cywilnego (KC) i innych regulacji – na co zwracać uwagę, aby uniknąć błędów;
b. klauzule abuzywne w postanowieniach umownych:
i. etap postępowania,
ii. etap realizacji;
c. klauzule ryzyka w zamówieniach publicznych na podstawie przykładów i orzecznictwa – jakie postanowienia umowne mogą zostać zakwestionowane.
II. Jak patrzeć na umowę z punktu biznesowego:
a. analiza i identyfikacja potencjalnych ryzyk w umowach o zamówienie publiczne;
b. konstruowanie umowy z uwzględnieniem ryzyk, poprzez pryzmat zasady efektywności ekonomicznej.
III. Kwestionowanie postanowień umownych:
a. jak konstruować pytania do zamawiającego dotyczące postanowień umownych;
b. w jaki sposób udzielać odpowiedzi na pytania do Specyfikacji Warunków Zamówienia (swz) dotyczące postanowień umownych;
c. odwołanie do Krajowej Izby Odwoławczej – istotne aspekty z punktu widzenia Zamawiającego i Wykonawcy w kontekście postanowień umownych.
IV. Zmiany umów w sprawie zamówienia publicznego – zmiany:
a. dozwolone;
b. niedozwolone.
V. Rozwiązanie, wypowiedzenie, odstąpienie od umowy o roboty budowlane:
a. czy można rozwiązać lub wypowiedzieć umowę w sprawie zamówienia publicznego;
b. odstąpienie umowne a ustawowe – jak skutecznie kształtować postanowienia umowne.
VI. Studium przypadku, analiza konkretnych postanowień umownych i ich ocena.
VII. Odpowiedzi na pytania uczestników szkolenia.