Szkolenie w czasie rzeczywistym
nie jest to uprzednio nagrany materiał
6 godzin wraz z przerwą
rozpoczynamy o godz. 9.00
Wydrukowany certyfikat
który wyślemy pocztą
Grupa do 25 osób
każdy będzie miał czas na zadawanie pytań
Możliwość zadawania pytań
i dyskusji z innymi uczestnikami
Dostępne na komputerze, tablecie i smartfonie
z dowolnego miejsca
10 listopada 2022 roku weszła w życie ustawa o zmianie niektórych ustaw w celu uproszczenia procedur administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców wprowadzająca dodatkowe regulacje, w zakresie zmiany umowy w sprawie zamówienia publicznego, w tym waloryzacji wynagrodzenia wykonawcy.
Ustawa wprowadza wyraźną podstawę prawną do zmiany zawartych umów w zakresie wysokości wynagrodzenia wykonawców, wprowadzania do nich nowych lub modyfikacji dotychczasowych klauzul waloryzacyjnych (np. poprzez zmianę wysokości limitu waloryzacji). Wprowadzona została także możliwość dokonania innych zmian kontraktów, niż te związane ściśle z wynagrodzeniem, bez przeprowadzania nowego postępowania o udzielenie zamówienia publicznego.
Szkolenie adresowane jest do wszystkich osób odpowiedzialnych za zamówienia publiczne – do kierowników jednostek, osób zasiadających w komisjach przetargowych oraz osób odpowiedzialnych za ich stronę finansową.
I. Aktualny stan prawny, w szczególności zmiany wprowadzone ustawą z 7 października 2022 r. o zmianie niektórych ustaw w celu uproszczenia procedur administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców.
II. Waloryzacja umowy o zamówienie publiczne w kontekście znowelizowanych przepisów ustawy PZP:
a. podstawy prawna waloryzacji wynagrodzenia;
b. kiedy waloryzacja wynagrodzenia jest obligatoryjna;
c. zmiany w umowie – czynniki wpływające na zmiany, inflacja, zmiany kosztów i materiałów wynikające z czynników zewnętrznych.
III. Obowiązkowy zakres klauzul umownych na podstawie art. 439 Pzp:
a. poziom zmiany ceny materiałów lub kosztów, o których mowa w ust. 1, uprawniający strony umowy do żądania zmiany wynagrodzenia oraz początkowy termin ustalenia zmiany wynagrodzenia;
b. sposób ustalania zmiany wynagrodzenia: z użyciem odesłania do wskaźnika zmiany ceny materiałów lub kosztów, w szczególności wskaźnika ogłaszanego w komunikacie Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego lub przez wskazanie innej podstawy, w szczególności wykazu rodzajów materiałów lub kosztów, w przypadku których zmiana ceny uprawnia strony umowy do żądania zmiany wynagrodzenia;
c. sposób określenia wpływu zmiany ceny materiałów lub kosztów na koszt wykonania zamówienia oraz określenie okresów, w których może następować zmiana wynagrodzenia wykonawcy;
d. maksymalną wartość zmiany wynagrodzenia, jaką dopuszcza zamawiający w efekcie zastosowania postanowień o zasadach wprowadzania zmian wysokości wynagrodzenia.
IV. Indywidualność i ograniczenia swobody kształtowania klauzul waloryzacyjnych w świetle obowiązujących przepisów oraz Rekomendacji Prezesa UZP, Rekomendacji Prokuratorii Generalnej RP.
V. Metody zmiany wynagrodzenia, wskaźniki determinujące możliwość zmiany ceny lub wynagrodzenia.
VI. Omówienie wybranych wskaźników możliwych do zastosowania w zamówieniach na usługi i roboty budowlane, dobre praktyki, kalkulatory waloryzacyjne.
VII. Jak dokumentować zmianę w umowie? Czy wprowadzać aneks do umowy?
VIII. Ryzyko finansowania umowy dofinansowanej ze źródeł zewnętrznych, w szczególności w kontekście wymogów Polskiego Ładu.
IX. Płatności częściowe, zasady rozliczenia, określenie maksymalnego progu dla płatności częściowych.
X. Zaliczki w umowie o zamówienie publiczne – kiedy uprawnienie staje się obowiązkiem. Jak prawidłowo sformułować postanowienia umowy dotyczące zaliczkowania.
XI. Zabezpieczenie zaliczki. Czy wprowadzenie zaliczki generuje ryzyka dla Zamawiającego?
XII. Odpowiedzi na pytania uczestników szkolenia.