Szkolenie w czasie rzeczywistym
nie jest to uprzednio nagrany materiał
6 godzin wraz z przerwą
rozpoczynamy o godz. 9.00
Wydrukowany certyfikat
który wyślemy pocztą
Grupa do 25 osób
każdy będzie miał czas na zadawanie pytań
Możliwość zadawania pytań
i dyskusji z innymi uczestnikami
Dostępne na komputerze, tablecie i smartfonie
z dowolnego miejsca
Prawidłowe funkcjonowanie komisji przetargowych w każdej jednostce organizacyjnej jest podstawowym warunkiem sprawnego i zgodnego z prawem udzielania zamówień publicznych.
To w głównej mierze od przygotowania osób biorących udział w jej pracach zależy, czy w oczach oferentów postrzegani będziemy jako profesjonaliści, doskonale znający swoje prawa i obowiązki. Od właściwego funkcjonowania komisji zależy również ocena podmiotu dokonana przez instytucje upoważnione do kontrolowania podmiotów sfery finansów publicznych w tym zakresie, a więc i ocena pracy kierownika jednostki, który odpowiada za wszelkie działania podejmowane przez komisje przetargowe.
W trakcie szkolenia prowadzący wskaże praktyczne rozwiązania tych problemów, przed którymi najczęściej stają członkowie komisji przetargowych, wyjaśni wszelkie wątpliwości bazując w głównej mierze na orzeczeniach i wyrokach sądów oraz KIO z ostatnich lat. Po szkoleniu uczestnicy powinni mieć pewność, iż podejmowane przez nich podczas posiedzeń komisji przetargowych decyzje są zgodne z obowiązującym w Polsce stanem prawnym oraz najlepsze dla jednostki organizacyjnej, w której pracują.
Szkolenie adresowane jest do osób posiadających już pewną wiedzę i praktykę w zamówieniach publicznych – dla członków komisji przetargowych, kierowników jednostek oraz dla tych wszystkich osób, które odpowiadają za prawidłową pracę komisji przetargowych.
I. Materia organizacyjna związana z funkcjonowaniem komisji przetargowej: powołanie, skład, liczebność, wyłączenie członka komisji przetargowej z postępowania, charakter czynności świadczonych przez komisji przetargową, zakres kompetencyjny, pozycja w stosunku do Kierownika zamawiającego.
II. Czynności zamawiającego podejmowane w trakcie przygotowania postępowania o udzielenie zamówienia publicznego z perspektywy członków komisji przetargowej (omówienie najczęściej popełnianych błędów i konsekwencje tych błędów) w szczególności, jak prawidłowo:
a. przygotować opis przedmiotu zamówienia na dostawy, usługi i roboty budowlane;
b. ustalić wartość zamówienia;
c. określić przedmiotowe środki dowodowe;
d. ustalić warunki udziału w postępowaniu;
e. ustalić kryteria oceny ofert w postępowaniu;
f. ustalić termin wykonania zamówienia, wadium, zabezpieczenie należytego wykonania umowy.
III. Zaangażowanie członków komisji przetargowej na etapie prowadzonego postępowania w szczególności na etapie badania i oceny ofert oraz dokumentów składanych przez wykonawców:
a. pytania, wątpliwości i wyjaśnienia SWZ;
b. ocena treści oferty:
i. kiedy zamawiający poprawia w treści złożonej oferty oczywiste omyłki pisarskie,
ii. oczywiste omyłki rachunkowe lub inne omyłki polegające na niezgodności oferty ze specyfikacją warunków zamówienia, niepowodujące istotnych zmian w treści oferty,
iii. wyjaśnianie treści oferty,
iv. jakie czynności zamawiający podejmuje, gdy ma wątpliwości co do kalkulacji ceny oferty lub kosztu przez wykonawcę,
v. kiedy zamawiający ma obowiązek wezwać do wyjaśnień,
vi. na co zwracać uwagę oceniając zasadność złożonych przez wykonawcę wyjaśnień i dowodów;
c. ocena zasadności zastrzegania informacji jako poufnych – jakie czynności zamawiający podejmuje, gdy ma wątpliwości co do zasadności zastrzegania przez wykonawcę informacji jako „tajemnica przedsiębiorstwa”;
d. badanie wykonawców pod kątem spełniania warunków i nie podlegania wykluczeniu.
IV. Umowa o zamówienie publiczne z perspektywy członka komisji przetargowej – o czym należy pamiętać tworząc projektowane postanowienia umowne:
a. klauzule zakazane;
b. obowiązkowa treść umów;
c. zmiany umowy.
V. Odpowiedzi na pytania uczestników szkolenia.