Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych – udzielanie zamówień publicznych zgodnie z wytycznymi programu

Opis szkolenia

Udzielenie zamówień publicznych ze środków otrzymanych z Programu Polski Ład z przeznaczeniem na pokrycie wydatków związanych z realizacją zadań inwestycyjnych musi odbywać się zgodnie z przepisami Prawa zamówień publicznych. Niezbędne jest dopełnienie wymagań określonych w załączniku do uchwały Rady Ministrów w sprawie ustanowienia Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych.

W trakcie szkolenia zwrócimy szczególna uwagę na te miejsca w procedurach, które odróżniają zwykłe zamówienia publiczne od zamówień udzielanych w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych. Skoncentrujemy się na tych aspektach, które przysparzają szczególnie wiele problemów, budzą wątpliwości interpretacyjne oraz na tych punktach w procedurach, które w przyszłości mogą być przedmiotem kontroli ze strony NIK, RIO, UKS lub kontroli wewnętrznych.

Szkolenie adresowane jest do wszystkich osób odpowiedzialnych za zamówienia publiczne – do kierowników jednostek, osób zasiadających w komisjach przetargowych oraz osób odpowiedzialnych za ich stronę finansową.

Program szkolenia

I. Podstawy prawne: przepisy prawa krajowego, wytyczne dotyczące Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych, definicje zamówienia publicznego, postępowania zakupowego.

II. Termin wszczęcia postępowania a przekazanie BGK potwierdzenia ogłoszenia postępowania zakupowego w wymaganym terminie.

III. Zasady ustalenia wartości zamówienia:
a. moment ustalenia wartości zamówienia w przypadku udzielania zamówienia w częściach;
b. podjęcie decyzji w zakresie udzielenia zamówienia w częściach, czy obowiązuje nas zasada jeden wniosek o dofinansowanie – jedno postępowanie;
c. ustalenie wartości zamówienia udzielanego w ramach projektów finansowanych ze źródeł zewnętrznych, w szczególności w ramach Polskiego Ładu.

IV. Przygotowanie postępowania:
a. analiza potrzeb i wymagań;
b. opis przedmiotu zamówienia (przedmiotowe środki dowodowe);
c. sporządzenie Specyfikacji Warunków Zamówienia;
d. wymogi proceduralne, wybór trybu;
e. terminy w postępowaniu i ich wpływ na udzielenie zamówienia w terminach określonych promesą;
f. co w sytuacji unieważnienia postępowania o udzielenie zamówienia publicznego i przekroczenia terminu w promesy przy wszczęciu kolejnego postępowania.

V. Konflikt interesów i prawomocne skazanie za przestępstwo – zmiany co do kręgu osób zobowiązanych po stronie zamawiającego do złożenia oświadczenia, rodzaju i czasu składania oświadczeń w przedmiocie podlegania lub niepodlegania wyłączeniu.

VI. Umowa – postanowienia niedopuszczalne, zapisy obowiązkowe, zmiana umowy, odstąpienie i unieważnienie, raport z realizacji umowy, ogłoszenie o wykonaniu umowy.

VII. Obowiązek przewidzenia w umowie polubownego rozwiązania sporów – mediacja, inne polubowne rozwiązanie sporu przed Sądem Polubownym przy Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej, wybranym mediatorem albo osobą prowadzącą inne polubowne rozwiązanie sporu.

VIII. Waloryzacja umowy o zamówienie publiczne w kontekście znowelizowanych przepisów ustawy PZP oraz wytycznych dotyczących Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych:
a. podstawy prawna waloryzacji wynagrodzenia;
b. kiedy waloryzacja wynagrodzenia jest obligatoryjna;
c. zmiany w umowie – czynniki wpływające na zmiany, inflacja, zmiany kosztów i materiałów wynikające z czynników zewnętrznych.

IX. Ryzyko finansowania umowy dofinansowanej ze źródeł zewnętrznych, w szczególności w kontekście wymogów Polskiego Ładu.

X. Reguły wypłaty wynagrodzenia wykonawcy w przypadku umowy realizowanej w okresie:
a. nie dłuższym niż 12 miesięcy;
b. dłuższym niż 12 miesięcy.

XI. Płatności częściowe, zasady rozliczenia, określenie maksymalnego progu dla płatności częściowych.

XII. Zaliczki w umowie o zamówienie publiczne – kiedy uprawnienie staje się obowiązkiem. Jak prawidłowo sformułować postanowienia umowy dotyczące zaliczkowania.

XIII. Zabezpieczenie zaliczki. Czy wprowadzenie zaliczki generuje ryzyka dla Zamawiającego?

XIV. Odpowiedzi na pytania uczestników szkolenia.

Obecnie nie mamy zaplanowanego takiego szkolenia
Zostaw swój adres e-mail, poinformujemy Cię o nowych terminach
Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych – udzielanie zamówień publicznych zgodnie z wytycznymi programu

    Sprawdź inne nasze szkolenia

    Badanie i ocena ofert w 12 krokach
    Najbliższy termin: 07 maj 2025